5 sposobów na strumieniowe przesyłanie gier wideo z komputera na telewizor

En sevdiğiniz PC oyunlarını TV’nizde oynamak ister misiniz?

Ancak genellikle bir sorun ortaya çıkar: bilgisayarınız bir odada ve TV’niz başka bir odadadır.

Odalar arasında uzun bir HDMI kablosu çalıştırmak pratik değildir . Cevap, ev ağınız üzerinden PC’nizden TV’nize oyun akışında yatıyor.

PC’den TV’ye oyun akışı yapmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler.

1. Miracast ve HDMI Kablosuz Akış

Masaüstü işletim sistemleriyle uyumlu birkaç HDMI kablosuz sistemi bulacaksınız. Kablosuz HDMI, ses ve video sinyallerinin iki cihaz arasında iletilmesine izin vererek aşağıda gördüğünüz teknolojileri mümkün kılar.

Nasıl kablosuz olarak tv bilgisayara bağlamak için (örneğin Intel’in WiDi ve AMD Wireless Display kullananlar gibi) Daha önce HDMI kablosuz cihazlar Miracast’i tarafından değiştirilen. Miracast, kablosuz bağlantılar için standarttır. Windows desteğiyle, uyumlu bir dongle aracılığıyla PC’nizden veya dizüstü bilgisayarınızdan TV’nize kolayca oyun aktarabilirsiniz.

Bazı akıllı TV üreticileri ayrıca Miracast desteği içerir, bu da en sevdiğiniz oyunları bir Miracast dongle’a para harcamadan TV’nize aktarabileceğiniz anlamına gelir. Bir anahtara ihtiyacınız varsa, genellikle 100 doların altında bir fiyata bulunur.

2. Buhar Bağlantısı

Steam Link, başlangıçta Android telefonlar ve tabletlerle uyumlu bir hizmet olarak kullanılabilecek ayrı bir donanım parçasıydı. En önemlisi, Samsung akıllı TV’lerde ve hatta Raspberry Pi’de de çalışabilir (aşağıya bakın). Bilgisayar oyunları kablosuz olarak televizyonda nasıl oynanır detayları bu yazıda anlatılmaktadır.

Steam kitaplığındaki her oyun Steam Link kullanılarak kendi sanal oyun konsolunuzu oluşturarak yayınlanabilir.

PC’niz Steam çalıştırıyorsa ve Ev İçi Yayını etkinleştirdiyseniz, oyunları yayınlayabilirsiniz. Bu, Steam> Ayarlar’da etkinleştirilir ve TV , bağlı akış cihazı ve bilgisayarın aynı ağda olmasını gerektirir.

Android TV’yi mi kullanıyorsunuz? Android için Steam Link uygulamasını şu şekilde kullanabilirsiniz. Bu muhtemelen Android’de PC oyun deneyimini elde etmenin en iyi yoludur.

Don’t want to buy additional equipment? Don’t worry, the discontinued Steam Link is still available in select stores.

3. Create your own Steam link with Raspberry Pi

If all of these options seem a little expensive, but you have a Raspberry Pi 2 or later, you can replicate the Steam Link functionality on a small computer!

Thanks to Valve’s dedicated Steam Link software, the Raspberry Pi is ideal for streaming PC games to your TV.

What’s more, you don’t have to be limited to playing Steam games with your Raspberry Pi. With Parsec game streaming software, you can stream PC games to your Raspberry Pi.

It doesn’t matter which digital download service you use, or how you installed the game. When the Raspberry Pi is connected to your TV, games will be streamed in your living room.

4. Nvidia Gamestream

Offering a solution similar to Steam Link, Nvidia Gamestream (available through an Nvidia Shield TV device) is also capable of streaming video and other media from the Internet.

This, along with the built-in game controller and remote (both with built-in microphones for voice commands), explains why it is significantly more expensive than the Steam Link. Note that a suitable Nvidia graphics card will set you back an additional $ 100.

Once set up, if you have a computer or laptop on the same network with a suitable Nvidia GTX series GPU, the Nvidia Shield TV can control streaming games from your PC to your TV.

Meanwhile, if your gaming rig isn’t empty space, Nvidia Shield TV will let you stream video games from the cloud. The GeForce NOW service is available for $ 7.99 per month and will stream games to your TV via the Nvidia Shield TV box.

5. Chromecast and Apple TV

As you read above, you may have considered some alternatives based on the hardware you already have. For example, you might have an Apple TV or Google Chromecast.

Unfortunately, these solutions do not work reliably. For example, while it is possible to display your PC screen with Google Chromecast (using the Chrome browser), the results are poor.

Unfortunately, this doesn’t fit our purpose, and the lag is terrible, making most games unplayable.

AirPlay, meanwhile, has similar limitations when it comes to Apple TVs. While there have been attempts to hack Apple TV for streaming, the results are currently inadequate.

Curiously, it is not possible to stream PC games from PC to TV via Xbox One. Instead, the Xbox Play Anywhere service lets you play games on both your Windows PC and your Xbox One with a single purchase.

For example, you can play Gears of War 4 on your PC while a family member is watching TV, and then continue playing on Xbox One when they leave the house.

This is not the type of streaming you want, but it is a great solution nonetheless.

You can now stream PC games to your TV

While some of these solutions may be costly, overall they are more cost-effective and require less noise than a long HDMI cable. Let’s recap the ways to stream video games from PC to TV:

  • Miracast ve Kablosuz HDMI
  • Android’den Steam Bağlantısı
  • DIY Raspberry Pi Buhar Bağlantı Kutusu
  • Nvidia oyun akışı
  • Chromecast / Apple TV / Xbox Play Anywhere

Hangisini seçmelisin? Bu göz korkutucu bir zorluk, ancak uygun fiyatlı, oyun odaklı bir çözüm arıyorsanız Steam Link mantıklı . Sadece ucuz değil, kurulumu kolaydır ve eşlik eden oyun için bir kumandası vardır.

Leave a Comment