ARK Gibi Oyunlar: ARK ile Benzer En İyi 10 Oyun: Survival Evolved

Hayatta kalma oyunları, video oyun hayranları arasında her zaman başarılı olmuştur. Bu oyunlar, hayatta kalma yolunda savaşırken sizi koltuğunuzun kenarında tutan zor durumlara sokar.

Böyle bir oyun Ark: Survival Evolved. Ark: Survivalvolution, inşa etme, üretme ve hayatta kalma üzerine kurulu bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun, Linux, Microsoft Windows, macOS, PS4 ve Xbox One için piyasaya sürülürken, 2017 yılında Steam’de piyasaya sürüldü. Ertesi yıl, 2018’de oyun Android, iOS ve Nintendo Switch için piyasaya sürüldü.

Oyun, dinozorların ve o dönemin yaratıklarının yaşadığı tarih öncesi çağ Dünyasına dayanan açık bir dünyada geçiyor. Oyunun temel amacı kendinizi sadece şiddetli etoburlardan değil, aynı zamanda açlık, susuzluk ve diğer biyolojik faktörlerden de canlı tutarak hayatta kalmaktır.

Bu oyunda sadece dinozorlar ve tarih öncesi hayvanların yanı sıra wyvern, mantikor ve anka kuşu gibi efsanevi yaratıklar da bulunuyor. Hayvanların çoğu, ulaşım araçları veya saldırı tanıdıkları gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilecek bakım veya güç kullanılarak evcilleştirilebilir.

Oyuncular, bu oyunun sizi içine soktuğu zorlu ortamlarda hayatta kalmak için gerekli olan barınaklar inşa edebilir ve silahlar üretebilir.

İşte ARK’ya En İyi Alternatif Oyunlar: Survival Evolved:

Far cry primal

Ark Gibi En İyi Oyun

Far Cry Primal, 23 Şubat 2016’da piyasaya sürülen Ubisoft tarafından geliştirilen birinci şahıs nişancı video oyunudur. Oyun PlayStation 4, Microsoft Windows ve Xbox One için mevcuttur.

Far Cry serisi, açık dünyası ve muhteşem grafikleri ve oynanışı ile birleşen zengin hikayeleriyle tanınır. Serideki her oyun birbirinden farklı olsa da en çok öne çıkanı Far Cry Primal.

Bunun nedeni, Far Cry Primal’in tarih öncesi zaman diliminde geçmesidir. Hikaye, Wenja kabilesi adlı kabilesinin kontrolünü ele geçirmek için yarışan bir avcı olan ana kahraman Takkar’ı takip ediyor.

Ancak, Takkar’ın kılıç dişli tarafından saldırıya uğrayan bir av partisiyle yola çıkmasıyla işler ters gider. Takkar hayatta kalan tek kişidir, ancak kabilenin geri kalanından ayrılır ve düşmanca bir ortamda yeniden başlamak zorundadır.

Far Cry Primal, oyuncuların yalnızca mızrak, sopa, yay ve sapan gibi yakın dövüş silahlarına erişebildiği tarih öncesi zamanlarda geçen bir aksiyon ve macera oyunudur.

İlginçtir ki, diğer oyunlardan farklı olarak, oyuncu silah satın alamaz ve onları ahşap ve taş gibi dünyada atılan malzemeleri kullanarak yapmak zorundadır.

Daha fazla ilerlemeyle, daha çeşitli kaynaklarla daha ölümcül silahlar üretebilirler. Oyuncu, düşman kabilelerle rekabet etmeli ve vahşi yaşamdan bahsetmeli.

Takkar’ın da amacına yardımcı olacak birçok hayvanı var. Bir düşmanı öldürmek veya bomba atmak için dalış yapabilen çeşitli yeteneklere sahip bir baykuşu var. Oyuncu ayrıca baykuş aracılığıyla vizyonlara sahip olabilir.

Oyun birçok olumlu eleştiri aldı. Konsept ve ayar nefes kesici. Lansman sonrası bir güncellemede, oyunculara meydan okumak için daha zorlu Hayatta Kalma modu tanıtıldı.


Subnautica

Subnautica Ark Gibi En İyi Oyun

Subnautica, Unknown Worlds Entertainment tarafından yayınlanan bir korku video oyunudur, bir açık dünya hayatta kalma aksiyon ve macera oyunudur. Oyun, 2014 yılında erken erişim sürümü ve tam 4 yıl sonra 2018 yılında tam sürüm olarak piyasaya sürüldü.

Oyunun temeli, 22. yüzyılın sonlarında, insanlığın diğer yıldız sistemlerini kolonileştirmeye başladığı ileri bir çağda geçiyor. Aurora adlı bir uzay gemisi tarafından yönetilen bir keşif programı, hükümet tarafından Phasegate adlı bir uzay yolculuğu platformu inşa etmek ve Degasi adlı kayıp bir gemiyi aramak için başlatıldı.

4546B adlı bu uzaylı sahil gezegeninde geçen oyun, oyuncularının okyanusu özgürce keşfetmesine, hazineyi toplamasına, su altı yaratıklarıyla yüzleşmesine ve hayatta kalmak için savaşmasına izin veriyor.

Oyun sırasında oyuncu, uzun zaman önce Kharaa Bakterisini araştırmak için gezegene gelen yabancı bir tür olan ‘Öncülerin’ varlığını da öğrenir. İçerdiği bakteri, 4546B’nin tamamını karantinaya alan bir kazada araştırma tesisinden kaçtı.

Çalışmak için bir deniz ejderhası leviathan yumurtası getirdiler, ancak anne, oyuncunun da enfekte olduğu bakteriyi serbest bırakan birincil muhafaza tabanına saldırdı.

Peepers adlı küçük yaratıkların Deniz İmparatoru adlı bir Leviathan tarafından Enzim 42’yi salgılayarak derin yeraltında fauna ve florayı canlı tutmak için kullanıldığı ortaya çıkıyor.

Enzim 42 bakteriyi yok etmek için kullanılabilir, ancak konsantrasyon eksikliği sadece bitkilere ve küçük canlılara yardımcı olabilir. Deniz İmparatoru, virüsün gezegenini iyileştirmenin bir yolunu bulmak için çeşitli tehlikelerle uğraşırken oyuncudan yardım ister.

Oyuncular başlangıçta Hayatta Kalma modu, Özgürlük modu, Yaratıcı mod ve Hardcore modu gibi farklı modlar seçebilirler. HTC Vive ve Oculus Rift gibi VR başlıklarını, klavye ve fare veya oyun kumandasının ek girişi ile destekler.


RUST

RUST Ark Gibi En İyi Oyun

Şubat 2018’de piyasaya sürülen Rust, Facepunch Studios tarafından geliştirilen yalnızca çok oyunculu bir hayatta kalma video oyunudur. Rust’ın amacı, toplanan malzemelerle vahşi doğada hayatta kalmaktır.

Oyuncuların, ağır silahlı oyunculara ara sıra saldıran ayılar, kurtlar ve araç tehdidine karşı hayatta kalmaları gerekir. Açlık, susuzluk, sağlık ve ölüm hayatta kalmak için yönetilmelidir. Baskın bunun anahtarıdır.

Artık Rust Legacy olarak bilinen Erken Erişim sürümü, tehlikeli vahşi yaşamın birincil tehdit olduğu Aralık 2013’te piyasaya sürüldü. Ancak mevcut sürümde Zombiler vahşi yaşamın yerini alıyor ve diğer bazı temel revizyonlar yapılıyor.

Rust’ın gelişimi, Minecraft’tan türetilen öğeler içeren ARMA 2 için popüler bir mod olan DayZ’nin bir klonu olarak başladı. Önceden oluşturulmuş bir harita olan Hapis Adası dışında, haritaların çoğu sonradan oluşturulur.

Oyunun başında, oyuncuya daha büyük ve daha iyi silahlar ve aletler üretmeye devam etmeden önce sadece bir taş ve bir meşale verilir. Savaş silahları, yaylar, yakın dövüş silahları, işlenebilir silahlardan yüksek hız ve patlayıcı mermilere kadar daha çeşitli savaş stratejisine izin verir.

Oyuncu iyi beslenmeli, yoksa açlıktan ölecek. Boğulma, hipotermi ve vahşi yaşam saldırıları gibi oyuncunun oyun sırasında üstesinden gelmesi gereken başka zorluklar da vardır.


DayZ

DayZ Ark Gibi En İyi Oyun

DayZ, son zamanlarda yapılmış en ünlü Zombie ve hayatta kalma tabanlı video oyunlarından biridir. Bohemia Interactive stüdyosu tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır.

Erken erişim sürümünün piyasaya sürülmesiyle, oyuncular tam sürüme sahip olmak için tam 5 yıl beklemek zorunda kaldılar. Oyunun hikayesi Sovyet sonrası Chernarus’a dayanıyor. Chernarus, nüfusun çoğuna bulaşan ve onları zombilere dönüştüren gizemli bir veba tarafından vuruldu.

Oyunun bariz amacı, kendinizi açlıktan, susuzluktan ve açıkçası düşman zombilerden koruyarak salgından kurtulmaktır. Susuzluğa, açlığa veya hepatit, kolera vb. hastalıklara yenik düşebileceğiniz için zombiler hayatınıza yönelik tek tehdit değildir.

Kurgusal Chernarus başkenti, oyuncuların hayatta kalmak için savaşırken keşfetmeleri için açık olan 225 km karelik geniş bir alana sahiptir. Yıkılan haneleri keşfetmek ve araştırmak, yiyecek ve su gibi erzak bulmanızı sağlayabilir, ancak aynı zamanda içeride yaşayan beklenmedik bir zombi ile karşılaşmanıza da neden olabilir. Oyuncular ayrıca zombileri savuşturmak için yakın dövüş silahları bulabilir ve üretebilirler.


PixArk

PixArk Ark Gibi En İyi Oyun

Bazı kişilerin oyunun adından da anlayabileceği gibi PixArk, Ark: Survival Evolved’ın pikselli veya voksel tabanlı bir versiyonudur. Oynarken, bu oyun Minecraft ve Ark arasında bir geçiş gibi geliyor.

PixArk, Snail Games ve orijinal Ark’ın geliştiricisi Studio Wildcard tarafından işbirliği içinde geliştirilen Ark’ın bir yan ürünü olarak yaratıldı. Oyun, 2019’da tam sürümünü almadan önce ilk olarak 2018’de erken erişim oyunu olarak piyasaya sürüldü.

Ark’ta resmi bir yan ürün olduğu için oynanış Ark ile hemen hemen aynı kalıyor.Oyuncu karakteri 100’den fazla farklı dinozor türünün yaşadığı bir adaya düşüyor.

Ana amaç keşfetmek ve hayatta kalmaktır. Bunu yapmanın yolu madencilik, işçilik, barınaklar inşa etmek ve hayvanlara ve hatta diğer oyunculara karşı savaşa girmekten geçiyor. PixArk, arkadaşlarınızla çok oyunculu modda oynanabilir ve bu da onu daha da iyi hale getirir.

Oyun Microsoft Windows, Xbox One, PlayStation 4 ve Nintendo Switch’te mevcuttur.


7 Days To Die

7 Days To Die Ark Gibi En İyi Oyun

7 Days To Die, The Fun Pimps tarafından geliştirilen harika bir hayatta kalma korku oyunudur. Oyun, korkunç bir 3. Dünya Savaşı’nın vurduğu bir dünyanın olaylarını takip ediyor. Dünya sadece savaşın sonuçlarıyla değil, aynı zamanda savaşta nükleer silahların yoğun kullanımı sonucu nükleer serpinti ile karşı karşıya.

Nükleer radyasyonlar, insan vücudunda ciddi mutasyonlara yol açarak onları düşman zombi benzeri canavarlara dönüştürdü. Arizona merkezli kurgusal bir şehir olan Navezgane’nin bir yerinde savaştan kurtulan rolünü oynuyorsunuz.

Oyuncunun asıl amacı, açlık, susuzluk ve yaralanmalardan ölmediğinizden emin olarak korkunç yaratıkları savuşturarak hayatta kalmak. Kendi silahlarınızı, kıyafetlerinizi, zırhınızı, aletlerinizi, araçlarınızı ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz yere kendinize bir barınak inşa edebilir veya sadece bir harabede saklanabilirsiniz.


The Forest

The Forest En İyi Oyun Gibi Ark

The Forest, Endnight Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir hayatta kalma video oyunudur. 2014 yılında piyasaya sürüldü ve şimdiye kadar var olan en iyi hayatta kalma tabanlı video oyunlarından biri olarak gösteriliyor.

Orman, harika grafikleriyle birleştiğinde, sizi yutmaya hazır, korkutucu koşullarla dolu sürükleyici bir ortam oluşturan açık dünya ortamına dayanmaktadır.

Oyunun hikayesi, uçakları ıssız bir adaya düşerken kaza yapan bir baba-oğul ikilisini takip ediyor. Baba ve oğul hayatta kalır, ancak oğul kaybolur.

Oyun sizi babanın yerine koyuyor ve asıl amacı kayıp oğlunuzu bulmak için hayatta kalmak. Hayvanlar, yamyamlar, mutantlar ve benzeri şeylerle savaşıyorsunuz, bu da sürükleyici bir oyun yaratıyor ve sizi yapıştırıyor. Oyunun sınırlı bir sürümü vardı ve yalnızca Microsoft Windows ve PlayStation 4’te oynanabilir.


Osiris: New Dawn

Osiris New Dawn Ark Gibi En İyi Oyun

Osiris: New Dawn, Fenix ​​Fire tarafından geliştirilen ve Reverb Triple XP tarafından yayınlanan bir bilim kurgu aksiyon-macera ve hayatta kalma tabanlı video oyunudur. Oyun henüz erken erişimde olsa da devasa açık dünyası sayesinde bolca eğlence sunuyor.

Osiris’in konusu 2078 yılında, insanlık her zamankinden daha gelişmiş ve uzaydaki gezegenleri kolonileştirmeye çalışıyor. Hikaye, ana karakterin Birleşmiş Milletler Dünyası tarafından bir araştırma ekibinin üyesi olarak Gliese 581 gezegen sistemine gönderilmesiyle başlar.

Ancak, uzay mekiği arızalanıp ıssız bir gezegene iniş yapınca işler güneye gider. Oyunun temel amacı, farklı türde düşmanlar ve tehditlerle savaşırken yaşanabilir koşullarda hayatta kalmaktır.

Oyun hem tek oyunculu hem de çok oyunculu modda oynanabilir. Oyun şu an itibariyle Microsoft Windows, Xbox One ve PlayStation 4’te mevcut.


Conan Exiles

Conan Exiles Ark Gibi En İyi Oyun

Conan Exiles, Funcom tarafından geliştirilen bir hayatta kalma videosudur. Erken erişim sürümü, tam sürüm 2018’de yayınlanmadan önce 2017’de çıktı. Adından da anlaşılacağı gibi, Conan Exiles, Conan The Barbarian’ın dünyasına dayanıyor.

Oyunun tüm öncülü, Hyborian Age adlı kurgusal bir zaman diliminde hayatta kalma etrafında döner. Oyun, ana kahramanın Conan tarafından kurtarılmadan önce suçlardan idam edilmek üzere olmasıyla başlar.

Oyun, karakterinizin cinsiyetini, sesini, fiziksel özelliklerini ve ırklarını seçebileceğiniz için karakter özelleştirmesi için iyi bir seçenek paketi sunar. Seçebileceğiniz ırklardan bazıları Cimmerian, Stygian, Hyborian ve Nordheimer. Hikayede gerçekten rol oynayan karakterin cinsiyetini bile belirleyebilirsiniz.

İdamdan kurtulduktan sonra, oyuncu bir sürgün olarak yaşamalı ve kendini hayatta tutmak için yeni bir ev bulmalıdır. Dinozorlar, timsahlar ve diğer yaratıklar gibi düşmanlarla savaşmak için silahlar yaratmanız gerektiğinden, zanaatkarlık ve yapım oyunun önemli bir parçasıdır.

Daha güçlü silahlar oluşturmak için çeşitli malzemeler kullanılabilir. Oyunda ilerledikçe keşfedilecek güzel bir açık dünya var.
Conan Exiles, Microsoft Windows, Xbox One ve PlayStation 4 için kullanılabilir.


Sonuç

Bunlar Ark ile işiniz bittiğinde atlayabileceğiniz en iyi oyunlardan bazılarıydı.Hepsi farklı ve şaşırtıcı ayarlar, hikayeler ve karakterler sunuyor ancak her birinin ortak bir faktörü var; hayatta kalma. Size saatlerce sürecek eğlenceli bir oyun süresi vermek ve sıkılmamak için bu oyunlardan herhangi birine güvenebilirsiniz.

Leave a Comment