Destiny Gibi Oyunlar: “Destiny”ye En İyi 9 Alternatif Oyun

Bungie stüdyosu, herhangi bir hevesli video oyunu hayranı için yabancı değil. Çoğunlukla küresel hit Halo serisinin geliştirilmesiyle tanınırken, Bungie’nin sonraki oyunlarından biri, oyun sahnesinde de büyük miktarda ses getirmeyi başardı.

Burada bahsettiğimiz oyun, 2014 yılında piyasaya sürülen çevrimiçi çok oyunculu bir video oyunu olan Destiny. Oyun, heyecan verici bir aksiyon-macera ortamı yaratmak için rol oynamayı birinci şahıs nişancı oyununa entegre ediyor.

Oyuncular, Last City adlı kurgusal bir yeri ele geçirmeye çalışan uzaylılar tarafından saldırıya uğrayan bir dünyayı birlikte paylaşıyorlar. Oyuncular, Muhafızların rolünü oynarlar. Muhafızlar, Işık adı verilen bir güce sahiptir ve Dünya’nın tek koruyucularıdır.

Muhafızlar, Dünya’yı uzaylılardan korumak ve Gezgin adlı göksel bir varlığı canlandırmak temel amacı ile eğitilmiştir.

Oyun, hem oyuncuya karşı çevre (PvE) hem de oyuncuya karşı oyuncu (PvP) oynanışına sahiptir. Oyuncular sadece oyun içi düşmanlarla değil, aynı zamanda battle royale benzeri bir ölüm maçında birbirleriyle savaşmak zorundalar. Diğer oyuncularla ortak görevlere gidebilir veya birbirinizle ölümüne savaşabilirsiniz.

Oyunda çeşitli yerlerde çok güzel haritalar var örneğin; Satürn’ün halkalarına sıkışmış bir uzay gemisi. Oyun olumlu eleştiriler aldı ve hayranlar arasında bir hit oldu.

Destiny, genel olarak türünün tek örneği olsa da, Destiny ile aynı özelliklere ve niteliklere sahip birkaç oyun daha var.

İşte Destiny Gibi En İyi Aksiyon Oyunları:

Destiny 2

Destiny 2 Destiny'e En İyi Alternatif Oyun

Destiny’nin resmi devamı olan Destiny 2’nin bu listeye dahil edilmesi açıktı. Destiny 2, 2017’de piyasaya sürüldü, 3 yıl sonra ilk oyun çıktı. Tıpkı selefi gibi Destiny 2, yalnızca çevrimiçi çok oyunculu bir atış RPG’sidir.

Hikaye, ilk oyunda meydana gelen SIVA Krizinden bir yıl sonra geçiyor. Son Şehir, Kızıl Lejyon’un Kabal güçleri tarafından saldırı altında. Red Legion’ın komutanı Dominus Ghaul, ilk oyundan göksel olan Gezgin’e bir cihaz sabitler.

Cihaz, Muhafızların gücünün kaynağı olan Gezgin’den Işığı emmeye başlar. Tüm Muhafızlar güçlerini kaybeder ve oyuncunun karakteri neredeyse öldürülür ama bir şekilde hayatta kalır. Hikaye daha sonra Gezgin’in Işığını ve Muhafızların güçlerini geri kazanmaya çalışan oyuncu karakterini takip eder.

Tıpkı selefi gibi, Destiny 2, oyuncuya karşı oyuncuya ve oyuncuya karşı çevre oyununa sahiptir. Oyun aynı zamanda “Güdümlü Oyunlar” adlı yeni bir eşleştirme sistemini de tanıttı. İlk oyunda sadece birbiriyle eşleşen oyuncular birbirleriyle konuşabiliyordu.

Oyun, açık dünyası, oynanışı ve karakter özelleştirmesi ile de beğeni topladı. Destiny 2, E3 2017’de Yılın En İyi Bilgisayar Oyunu ödülünü kazandı. Oyun, PlayStation 4z Xbox One, Microsoft Windows ve Google’ın Stadia’sında oynanabilir durumda.


Warframe

Destiny için Warframe En İyi Alternatif Oyun

Warframe, Digital Extremes tarafından geliştirilen çevrimiçi çok oyunculu bir nişancı oyunudur. Oyun ilk olarak 2013 yılında piyasaya sürüldü ve yalnızca Microsoft Windows için tasarlandı. Ancak daha sonra aynı yıl PlayStation, 2014’te Xbox One ve 2018’de Nintendo Switch gibi diğer oyun platformlarına taşındı.

Warframe’in bu konsollar resmi olarak piyasaya sürüldükten sonra PlayStation 5 ve Xbox Series X için de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Oyun tamamen üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanıyor.

Oyunun hikayesi ileri bir gelecekte geçiyor ve oyuncuyu eski bir savaşçının yerine koyuyor. Karakter, Tenno adlı eski bir savaşçı ırkının bir parçasıdır. Irkın üyeleri, yüzyıllardır süren bir uykudan yeni uyanmış ve kendilerini çoktan savaşın içinde bulmuşlardır.

Savaş, metalden yapılmış kana susamış insan klonlarından oluşan Grineer ırkının üyelerine karşıdır. Hikaye, oyuncuların farklı gezegenler ve güneş sistemleri arasında görevler yürütmesini gerektiriyor.

Görevler, bir takımda en fazla dört oyuncu ile solo modda veya oyuncuya karşı çevre modunda oynanabilir. Oyun ilerledikçe, oyuncu gelişmiş parkour, Amprex, Ignis Wraith gibi çeşitli silah ve yeteneklerin kilidini açar.


Borderlands 2

Borderlands 2 Destiny için En İyi Alternatif Oyun

Borderlands serisinin ikinci oyunu olan Borderland 2, bir aksiyon rol yapma birinci şahıs nişancı oyunudur. Gearbox Software tarafından geliştirilmiş ve Eylül 2012’de 2K Games tarafından yayınlanmıştır.

Başlangıçta Windows, PlayStation 3, Xbox 360 ve OS X gibi platformlar için piyasaya sürüldü, ancak daha sonra PlayStation Vita, Linux, Android ve Nintendo Switch için uyumlu hale getirildi.

Oyunda 4 yeni oynanabilir karakter bulunuyor: Axton the Commando, Maya the Siren, Salvador the Gunzerker ve Zer0 the Assassin ile birlikte indirilebilir içerik olarak sunulan iki ek karakter: Gaige the Mechromancer ve Krieg the Psycho.

İlk bölümdeki karakterler de oynanamaz karakterler olarak geri dönüyor. Altı yeni karakter, bir komplonun kurbanı olan ve donmuş bir çorak arazide ölüme terk edilen Vault Hunters. Ancak daha sonra müttefikleri tarafından kurtarılırlar ve hikaye yakın bir savaş için ilerler.

Borderlands 2, 2K Games tarihinin en çok satan oyunlarından biri oldu. Eleştirmenlerce beğenilen olmasının yanı sıra ticari olarak başarılı olmuştur. Yıllar boyunca çeşitli oyun ödül etkinliklerinde birçok ödül aldı.


Overwatch

Destiny için En İyi Alternatif Oyunu Overwatch

Overwatch, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen çok oyunculu birinci şahıs atış oyunudur. Oyuncuları altı kişilik 2 takıma ayırır ve çok çeşitli karakterler arasından seçim yapabilirler.

Güçlü yönlerine göre karakterler üç kategoriye ayrılabilir. Saldırı amaçlı hasar veren kahramanlar, takımı koruyan ve düşman takımın hasarını emen Tank kahramanları ve son olarak takım arkadaşlarına çeşitli yetenek ve sağlık artışları sağlayan Destek kahramanları.

Her karakterin kendine özgü beceri seti ve yetenek özellikleri vardır. Oyun, rekabetçi aksiyon için dereceli mod, gündelik mod ve e-spor yarışmaları gibi çeşitli modlar içerir. Geliştiriciler, güncellemeler yoluyla düzenli olarak yeni haritalar ve karakterler yayınlar.

Arsa, ölümcül robotların insanlığa tehdit oluşturmaya başlamasından sonra yapay zekanın dünyadaki baskın zeka biçimi haline geldiği AI Takeover kavramı etrafında dönüyor.

Birleşmiş Milletler, kanun kaçaklarıyla savaşmak ve düzeni yeniden sağlamak için Overwatch görev gücünü oluşturur. Oyun Kasım 2014’te resmi olarak duyuruldu ve uzun bir üretim, pazarlama ve beta testinden sonra nihayet Mayıs 2016’da Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürüldü.

Oyun, Temmuz 2019’da toplam oyun içi harcamaları bir milyar doları aşan dünya çapında büyük bir hit oldu. Geliştiriciler, oyunun popülaritesini Meme Kanseri gibi sorunlar için fon toplamak için kullandı.

Overwatch, piyasaya sürülmesinden bu yana yıllar boyunca birçok ödül kazanan çeşitli oyun ödül etkinliklerini silip süpürdü. 2019’dan beri oyun Nintendo Switch platformunda da kullanıma sunuldu.


Black Desert Online

Black Desert Online Destiny için En İyi Alternatif Oyun

Black Desert Online, Koreli video oyunu geliştiricisi Pearl Abyss tarafından geliştirilen çok oyunculu bir çevrimiçi video oyunudur. Oyun başlangıçta yalnızca Microsoft Windows için 2015 yılında piyasaya sürüldü.

Daha sonra piyasaya sürülmesi, PlayStation 4’ün 2017’de ve Xbox One & Mobile’ın 2019’da alınmasıyla farklı platformlara yayıldı. Black Desert Online, üçüncü şahıs bakış açısıyla bir fantezi dünyasında geçen sandbox oyununa sahiptir.

Oyun, oyunun ayrılmaz bir parçası olan hassas nişan alma, kaçma ve zamanlama ile ayrıntılı bir savaş sistemine sahiptir. Oyun etkileyici bir dinamik gündüz-gece döngüsüne ve daha da iyi bir hava sistemine sahiptir. Oyuncular, oyunu da etkileyen kar yağışları, fırtınalar ve tayfunlarla karşılaşacaklar.

Oyun, oyuncuya karşı oyuncu olaylarının yanı sıra oyuncuya karşı çevre çatışmalarını da içeriyor. Oyun ayrıca balıkçılık, çiftçilik ve ticaret gibi çeşitli yan görevleri de içeriyor.

Oyunun hikayesi, Calpheon Cumhuriyeti ile Valensiya Krallığı, iki kurgusal ulus, birbirinin zıt kutupları arasındaki bir çatışmaya dayanmaktadır.

Black Desert Online, hem hayranlar hem de eleştirmenler tarafından iyi karşılandı. Oyun 18 milyondan fazla aktif oyuncuya ulaştı ve 1 Milyar doların üzerinde küresel bir gelir elde etmeyi başardı.


Paladins

Paladins Destiny için En İyi Alternatif Oyun

Champions of the Realm çevrimiçi bir nişancı oyunudur. Bu oynaması ücretsiz oyun Hi-Rez Studios tarafından geliştirildi ve 2018’de Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch gibi birden fazla platform için piyasaya sürüldü.

Bu oyun, bir bilim kurgu fantezi dünyasında geçtiği için, ortaçağ ve modern içeriğin eşsiz bir karışımına sahiptir. Silahlar modern yeniliklerden ilham alırken askerler orta çağdan kalma gibi görünüyor.

Hikaye, iki büyük fraksiyon olan Magistrate ve Paladins arasındaki rekabeti içeriyor. Oyuncular, Şampiyonlar olarak bilinen ve Front Line, Damage Dealer, Support ve Flank gibi farklı kategorilere ait sağlanan çeşitli karakterleri seçebilirler.

Dengeli bir ekip ve her kahramanın yetenekleri ve zayıflıkları hakkında uygun bilgiler, kazanma şansını artırır. Oyuncuların daha iyi takım çalışması için kendi aralarında iletişim kurabilmeleri için oyun içi metin ve sesli sohbet seçenekleri mevcuttur.

Oyun, Siege, Onslaught, Dereceli ve Team Deathmatch gibi çeşitli modları içeriyor. Paladins Strike isimli oyunun mobil versiyonu da 2018 yılının Mayıs ayında piyasaya çıktı.

Oyun, çeşitli oyun ödül etkinliklerinde birçok ödüle aday gösterildi. Ayrıca, oyun meraklıları için mutlaka denenmesi gereken oldukça iyi bir Metacritic puanına sahiptir.


Tom Clancy’s The Division

Tom Clancy's The Division Destiny'e En İyi Alternatif Oyun

Massive Entertainment tarafından geliştirilen, yalnızca çevrimiçi bir aksiyon rol yapma oyunudur. Bu oyun Ubisoft tarafından 2016 yılında Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One gibi platformlar için yayınlandı.

Hikaye, viral bir pandeminin ardından New York’ta fütüristik bir manzarada geçiyor. Halk arasında “Dolar Gribi” olarak bilinen hastalık, banknot yoluyla bulaşıyor.

Salgın birçok büyük şehirde düzeni bozuyor ve hepsi karantina altına alınıyor. Oyuncular, salgınla mücadele etme görevi verilen Stratejik Vatan Bölümü’nün özel bir ajanının rolünü canlandırabilir ve zaman içinde artan suç faaliyetlerini kontrol edebilir.

Oyun büyük bir ticari başarı elde etti ve görsel efektleri ve kıyamet sonrası benzeri ortamıyla eleştirmenlerce beğenildi. Piyasaya sürüldükten sonra oyun, günlük ve haftalık görevler, Dark Zone görevleri ve düzenli olarak ücretsiz güncellemeler şeklinde ek içerikle tatmin oldu.

Oyun Metacritic’ten çok iyi puanlar aldı ve genellikle Destiny ve World of Warcraft gibi türdeki diğer cesur oyunlarla karşılaştırıldı. Ünlü resepsiyonu nedeniyle, Jake Gyllenhaal’ın başrol oynadığı büyük bir film uyarlaması yolda.


Anthem

Marşı Destiny için En İyi Alternatif Oyun

BioWare tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan Anthem, çevrimiçi çok oyunculu bir video oyunudur. Anthem, aksiyon ve rol yapma özelliklerinin bir araya getirilmesidir.

Oyunun hikayesi, isimsiz bir gezegende uzayda geçiyor. Oyuncu, gezegeni dış tehditlere karşı koruma görevi verilen Freelancers adlı bir macera üyesinin rolünü üstlenir.

Serbest çalışanlar, onlara bunun için gereken gücü veren Javelins adı verilen dış giysi giyerler. Oyunun adı, Anthem Of Creation adlı hikayenin bir bileşeninden alınmıştır. Anthem of Creation, gezegende var olan tüm ileri teknolojiden sorumludur.

Bu gizemli güç, Monitor adında kötü bir karakter tarafından ele geçirilme tehdidi altındadır. Amaç, Monitor’ün bunu yapmasını durdurmaktır.

Anthem, en fazla 3 oyuncunun birlikte oynayabileceği ortak bir dünyada çalışır. Oyuncular, savaşın ayrılmaz bir parçası olan farklı savaş yeteneklerine sahip 4 tür Cirit arasından seçim yapabilirler.

Oyuncular, diğer NPC’lerle etkileşime girebilir ve farklı gruplara katılabilir. Anthem, Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One’da mevcuttur.


Diablo 4

Diablo 4 Destiny için En İyi Alternatif Oyun

Diablo 4, oyun henüz piyasaya sürülmediği için bu listede daha çok onurlu bir söz. Oyun ilk olarak geçen yıl Kasım ayında BlizzCon 2019’da duyurulmuştu ancak henüz resmi bir çıkış tarihi açıklanmadı.

Diablo 4’ün, Destiny serisi gibi paylaşılan bir dünya sistemine sahip, yalnızca çevrimiçi bir aksiyon RPG oyunu olması gerekiyordu. Diablo 4 ayrıca Destiny gibi oyuncuya karşı çevre çatışmalarının yanı sıra oyuncuya karşı oyuncu mücadelesine de yer verecek.

Ayrıca farklı konumlarda bulunan World Of Warcraft’takilere benzer zindanları da içerecek. Karakter yaratma için üç sınıf açıklandı; Büyücü, Barbar ve Druid. Daha fazla ayrıntı henüz açıklanmadı, ancak çoğunlukla bu oyunun selefi ve serinin ilk MMO’su gibi bir hit olması bekleniyor.


MMO oyunları, arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmenin ve bağ kurmanın eğlenceli bir yoludur. Devam eden pandemi sürecinde Destiny gibi oyunlar evinizden çıkmadan sosyalleşmenin en iyi yolu. Ve Destiny ile işiniz bittiğinde, yukarıda bahsedilen 9 oyun, yerini alacak en iyi yarışmacılar.

Leave a Comment