Minecraft Gibi Oyunlar: Minecraft’a En İyi ve Alternatif Oyunlar

Minecraft, yıllardır oyun sektörünün temel taşı olan bir oyundur. Markus Persson tarafından 2009 yılında geliştirilen ve 2011 yılında tamamen piyasaya sürülen voksel tabanlı bir sandbox oyunudur.

Oyunun ilk sürümü 2011’de Microsoft Windows, Linux, OS X, Android ve iOS’ta görüldü. 2012’de Xbox 360’ta ve bir yıl sonra 2013’te Raspberry Pi & Playstation 3’te yayınlandı.

Oyun portları 2014 yılında Fire Os, Playstation 4, PS Vita, Windows Phone ve Xbox One’a genişletildi. 2015’te Windows 10, Wii U ve 2016’da tvOS ile oyun daha da fazla platformda kullanıma sunuldu. Son olarak, 2018’de Minecraft, Yeni Nintendo 3DS’de oynanmaya hazır hale getirildi.

Minecraft’ı tüm aktif oyun platformlarında mevcut olan birkaç oyundan biri yapar. Minecraft sadece çok yönlü değil, aynı zamanda popülerdir. Yaklaşık 10 yıllık varoluşundan sonra Minecraft, dünya çapında 180 milyondan fazla satılarak resmi olarak tüm zamanların en çok satan video oyunudur. Aylık 112 milyonun üzerinde aktif oyuncu trafiğine ev sahipliği yapıyor ve bu da başlı başına bir başarı.

Minecraft kesinlikle yeri doldurulamaz olsa da, oyuncuların deneyebilecekleri birkaç alternatifi var.

Roblox

Roblox Minecraft Gibi En İyi Oyun

Roblox, çok oyunculu bir çevrimiçi (MMO) video oyunudur ve muhtemelen Minecraft’ın popülaritesine rakip olabilecek tek oyundur. Roblox, ortalama olarak 100 milyona varan yüksek sayıda aktif aylık oyuncuya sahiptir.

Minecraft’tan oldukça az olsa da, aynı türde bu kadar yakın rekabet veren tek kişidir. Minecraft gibi, Roblox da voksel tabanlı bir sandbox oyunudur. Ancak Roblox, oyuncuların oyun motoruna dayalı olarak kendi oyunlarını oluşturabilecekleri devasa bir oyun oluşturma aracı olarak da hizmet veriyor.

Bu oyunlar daha sonra diğer oyuncuların çevrimiçi oynaması için kullanılabilir hale getirilebilir. Roblox 2004’te oluşturuldu, başlangıçta DynaBlocks olarak adlandırıldı ve 2005’te Roblox olarak yeniden adlandırıldı ve 2006’da piyasaya sürüldü. Microsoft Windows, macOS, iOS, Android ve Xbox One’da oynamak için kullanılabilir.

Roblox’un kullanıcı tarafından oluşturulan oyunları, RPG, fantezi, aksiyon, hack & slash vb. içeren çok çeşitlidir. Bazı oyunlar filmlerden, oyunlardan ve çeşitli popüler kültür yönlerinden esinlenmiştir. Roblox bütünüyle, sınırsız bir eğlence kaynağıdır.


Terraria

Terraria Minecraft Gibi En İyi Oyun

Terraria, Re-Logic oyun stüdyosu tarafından geliştirilen bir aksiyon artı macera tabanlı sandbox oyunudur. Oyunun ilk sürümü 2011’de geldi ve yalnızca Microsoft Windows ile sınırlıydı.

Daha sonra 2013’te PlayStation 3, Xbox 360, Playstation Vita, iOS ve Android’de piyasaya sürüldü. 2014’te Terraria, Windows Phone, Xbox One ve PlayStation 4’te 014’te ve macOS, Nintendo 3DS ve Linux’ta 2015’te piyasaya sürüldü.

2016’da Wii U ve 2019’da Nintendo Switch, Terraria limanlarını aldı. 2020 itibariyle, Terraria 30 milyonun üzerinde kopya sattı ve bu da onu bu türdeki en çok satan video oyunlarından biri yapıyor.

Microsoft veya Roblox’tan farklı olarak Terraria, retro bir his veren ancak Minecraft’takine benzer bir oyun paketi izleyen 2B blok tabanlı bir oyundur. Oyuncular, düşmanlarla savaşırken ve keşfederken inşaat, işçilik ve madencilik gibi görevlere kendilerini şımartabilirler.

Oyunculara üç özel görev için üç temel araç verilir; kazmak için bir kazma, odun kesmek için bir balta ve savaş için bir kılıç. Savaş, zombiler, iskeletler, iblisler vb. gibi çok çeşitli düşmanlara karşı kullanıma getirilebilir.

Bu varlıklarla savaşmak için kullanılabilecek diğer silahlar silahlar, yaylar ve büyülerdir. Oyuncular, düşmanlara zarar verebilecek çeşitli büyüler yapabilir ve hatta sizin için savaşmak için karikatürler çağırabilir. Farklı NPC’lerle de etkileşim kurmanın çeşitli yolları vardır.


Ark: Survival Evolved

Ark Survival Evrimleşmiş Minecraft Gibi En İyi Oyun

Bu listedeki tüm potansiyel video oyunlarından Ark: Survival Evolved en modern ve gelişmiş olabilir. Ark: Survival Evolved, inşa etme, üretme ve hayatta kalma üzerine kurulu bir aksiyon-macera oyunudur.

Oyun, Linux, Microsoft Windows, macOS, PS4 ve Xbox One için piyasaya sürülürken, 2017 yılında Steam’de piyasaya sürüldü. Ertesi yıl, 2018’de oyun Android, iOS ve Nintendo Switch için piyasaya sürüldü.

Oyun, dinozorların ve o dönemin yaratıklarının yaşadığı tarih öncesi çağ Dünyasına dayanan açık bir dünyada geçiyor. Oyunun temel amacı kendinizi sadece şiddetli etoburlardan değil, aynı zamanda açlık, susuzluk ve diğer biyolojik faktörlerden de canlı tutarak hayatta kalmaktır.

Bu oyunda sadece dinozorlar ve tarih öncesi hayvanların yanı sıra wyvern, mantikor ve anka kuşu gibi efsanevi yaratıklar da bulunuyor. Hayvanların çoğu, ulaşım araçları veya saldırı tanıdıkları gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilecek bakım veya güç kullanılarak evcilleştirilebilir. Oyuncular, bu oyunun sizi içine soktuğu zorlu ortamlarda hayatta kalmak için gerekli olan barınaklar inşa edebilir ve silahlar üretebilir.


Starbound

Starbound Minecraft Gibi En İyi Oyun

Starbound, Chucklefish tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir aksiyon-macera video oyunudur. Bu listedeki oyunların çoğu gibi, Starbound da sandbox oyununa dayanıyor.

Starbound, sizi Dünya gezegeninin yok edildiği 2B bir dünyaya sokar. Oyun, oyuncunun karakterinin hayatta kalanlarla dolu bir uzay aracının içinde olmasıyla başlar. Gemi kaybolur ve gerçek oyunun başladığı alışılmış bir gezegende biter.

Oyunun temel amacı, insanlığın yeni bir aşamasına doğru yolunuzu inşa ederken ve geliştirirken yeni gezegende hayatta kalmaktır. Evler inşa edebilir, silahlar üretebilir, kendi ekinlerinizi yetiştirebilir, düşmanlarla savaşabilir, kendi uzay geminizin bakımını yapabilirsiniz.

Oyun ayrıca diğer gezegenleri ziyaret edebileceğiniz uzay geminizle evreni keşfetmenize de olanak tanıyor. Starbound, Metacritic’te 100 üzerinden 81 gibi harika bir ortalamaya sahip ve dünya çapında 2,5 milyonun üzerinde kopya sattı.

Starbound, 2016 yılında Microsoft Windows, OS X ve Linux için piyasaya sürüldü. Yakın gelecekte PS4, PS Vita ve Xbox One’da da piyasaya sürülmesi planlanıyor.


Robocraft

Robocraft Minecraft Gibi En İyi Oyun

Robocraft, araç savaşına dayalı çevrimiçi bir aksiyon oyunudur. Minecraft’tan kesinlikle farklı olsa da, kesinlikle benzer bir inşaat ve işçilik öncülünden oluşur.

Robocraft, Freejam Games tarafından geliştirildi ve 2013’te alfa yapısı olarak piyasaya sürüldü. Daha fazla popülerlik kazandıkça, 2017’de Microsoft Windows, OS X, Linux ve Xbox One’da tam resmi bir sürüm yayınlandı.

Robocraft’ta birden fazla oyuncu, çevrimiçi olarak diğer oyuncuların kreasyonlarıyla karşı karşıya gelmek için kendi robotik araçlarını sıfırdan inşa eder. Robotlar, CPU limitlerini aşmadıkları sürece, farklı parçalar eklenerek sınırsız olarak oluşturulabilir ve özelleştirilebilir.

Farklı robotlar, otomatik onarım gibi farklı yeteneklere ve savaşta yardımcı olan farklı güçlendirmelere sahiptir. Zafere giden yol, rakibin CPU’suna verilen hasarla döşenmiştir.

Diğer robotları yok etmek ve savaşları kazanmak, yükseltmeler ve güçlendirmeler için kullanılabilecek oyun içi para olan Robitler şeklinde sizi ödüllendirir. Oyunun altı modu vardır; Test, AI Bots Deathmatch, Team Deathmatch, Battle Arena, Brawl ve Özel Oyun.

Test Modu, yeteneklerini test etmek için yeni oluşturulan robotlarınızla pratik yapmak için kullanılabilir. Her biri farklı özellik ve avantajlara sahip lazer, plazma, ray, tesla, nano, iyon, zincir, havan gibi kendi silahlarınızı da oluşturabilirsiniz.


Dragon Quest Builders

Dragon Quest Builders Minecraft Gibi En İyi Oyun

Dragon Quest Builders, Square Enix tarafından geliştirilen iki sandbox aksiyon tabanlı RPG video oyunu serisidir. Oyunlar, Dragon Quest ve Minecraft arasında resmi bir geçiştir.

İlk Dragon Quest Builders, 2016 yılında PS3, PS4 ve PS Vita’da piyasaya sürüldü. Daha sonra 2018’de Nintendo Switch’te piyasaya sürüldü. Oyunun hikayesi, Dragon Quest ile aynı dünya olan Alefgard adlı efsanevi bir yerde geçen bir dünyada sizi bekliyor.

Oyun, orijinal Dragon Quest oyununa alternatif bir son izler. Gerçek sondan farklı olarak, burada kahraman ve Dragonlord, bir tuzak olduğu ortaya çıkan ve kahramanı şiddetli yaratıkların egemen olduğu bir dünyaya fırlatan bir anlaşmaya varıyor.

Oyunun amacı inşa etmek, zanaat yapmak, savaşmak ve hayatta kalmaktır. Oyun olumlu eleştiriler aldı ve son derece iyi bir performans sergiledi, bir milyondan fazla kopya sattı ve böylece bir devam oyunu tasarladı.

Devam oyunu Dragon Quest Builders 2, 2018’de Nintendo Switch ve Playstation 4’te piyasaya sürüldü. 2019’da oyun Microsoft Windows için piyasaya sürüldü. Bu sandbox tabanlı oyun, bir önceki oyundan, biri çevrimiçi çok oyunculu mod olan çeşitli yeni ve geliştirilmiş özellikler getirdi.

En fazla 4 oyuncu bu oyunun açık dünyasını birlikte keşfedebilir. Oyun, ikinci Dragon Quest oyununun bir tür yan ürünü. Bu oyunun tüm binaları hayatta kalmak için binanın etrafında toplanmıştır. Devam filmi de dünya çapında bir milyonun üzerinde kopya satarken olumlu eleştiriler aldı.


King Arthur’s Gold

Kral Arthur'un Altın Minecraft Gibi En İyi Oyun

King Arthur’s Gold genellikle KAG olarak kısaltılır, Windows, Mac ve Linux için Transhuman Design tarafından geliştirilen ve yayınlanan yandan kaydırmalı 2D pikselli aksiyon çevrimiçi çok oyunculu ve çevrimdışı tek oyunculu savaş oyunudur. King Arthur’s Gols, madencilik kaynakları, kaleler inşa etmek ve oyuncunun düşmanlarını yok etmek, kaynak toplamak, kuşatma makineleri satın almak ve serbest bırakmak ve PvP-savaşına odaklanır.

Karakterinizi Knight, Archer ve Builder’a göre kendi rolleriyle temel alabileceğiniz ve düşman ekibini yenmek için birlikte çalışabileceğiniz üç sınıf vardır. Oyun Soldat, Minecraft, Dungeon Keeper ve Ace of Spades gibi oyunlar için ilham alıyor.

Oyun kapsamlı modlama desteğine sahiptir ve oyunculara tatmin edici bir deneyim sunan herkes tarafından kolayca değiştirilebilir. 2019’un başından bu yana, King Arthur’s Gold, mevcut hataları düzeltmeye, daha yeni içerikler ve özellikler eklemenin yanı sıra topluluk desteğini iyileştirmeye odaklanan geliştirme aşamasındadır.

Bugün itibariyle oyun Steam’de çok olumlu eleştiriler aldı ve Metacritic’te toplamda %81 gibi etkileyici bir puan aldı.


Eco

Eko Minecraft Gibi En İyi Oyun

Eco bir simülasyon oyunu, Amerikan stüdyosu Strange Loop Games tarafından yaratılmıştır. Bu oyunda oyuncular birlikte sanal bir gezegende bir medeniyet yaratmak zorundalar. Doğal kaynakları hem eğlence hem de eğitim aracı olarak kullanılan araçlar olarak kullanmaya odaklanır.

Bu oyunun temel konusu, bir meteorun dünya üzerindeki etkisini anlatıyor ve oyuncuların meteoru gezegene çarpmadan önce yok edecek teknolojiyi geliştirmeleri bekleniyor. Oyuncuların hem dünyayla hem de birbirleriyle etkileşim kurmasını sağlayan çok oyunculu bir hayatta kalma oyunudur.

Oyun, mal toplamak ve çevreyi beslemek arasında bir denge sağlamakla ilgilenir. Mesela oyuncular mal için çok fazla ağaç keserse bu doğayı etkiler ya da çok avlanırsa hayvan türlerinin soyu tükenebilir.

Başlangıçta sadece ortaokuldaki öğrenciler için tasarlanmış bir eğitim aracıydı. Oyun, Minecraft ve Rust gibi Açık dünya oyunlarından ve EVE Online’da bulunan dinamik topluluk süreçlerinden esinlenmiştir.

Eco, Alman bilgisayar oyunu dergisi GameStar tarafından “iddialı hayatta kalma oyunu” olarak adlandırıldı. Rock, Paper, Shotgun, onu “iyi görünümlü bir Minecraft” olarak nitelendirdi.


Space Engineers

Uzay Mühendisleri Minecraft Gibi En İyi Oyun

Space Engineers, kendine özgü küçük bir bükülme ekleyen voksel tabanlı bir sandbox oyunudur. Adından da anlaşılacağı gibi, oyun, birinci sınıf bir heyecan sunan ve bu oyunu diğer tür oyunlardan farklı kılan dış mekan üzerine kuruludur.

Oyun bir bağımsız Çek Cumhuriyeti geliştiricisi Keen Software House tarafından geliştirildi ve 2013 yılında Steam’de erken erişim sürümü olarak piyasaya sürüldü. Ancak tam sürüm, Microsoft Windows’ta ve daha sonra 2020’de Xbox One’da yayınlandıktan sonra yalnızca 2019’da oynanabilir hale geldi.

Oyun, oyuncuya kendi dünyalarını oynamak için kişiselleştirme izni vererek başlar. Oyun başladığında, oyuncuya bir delici, kaynakçı, öğütücü vb. işi için gerekli olan farklı araçlarla bir Uzay Mühendisi mantosu verilir.

Bunlar, uzay dünyasını beğeninize göre tasarlamak için sınırsız bir voksel tabanlı yapı oluşturmak için kullanılabilir. Oyuncular istedikleri gibi güneş panelleri, zırhlar ve nükleer reaktörler kurabilirler. Oyun ayrıca oyuncuların kendi uzay gemilerini yaratmalarına ve korumalarına izin veriyor.

Minecraft’ın madencilik yönü burada da mevcuttur, çünkü oyuncular, işçiliği ve inşa etmede kullanışlı olan farklı kürek türlerini elde etmek için asteroit çıkarabilirler.

Keşfedilecek toplam 6 gezegen ve oyuncuları meşgul edecek çeşitli oyun modları var. Oyun 3.5 milyonun üzerinde kopya sattı ve kritik ve ticari bir başarı elde etti.


Sonuç

Minecraft, oyun dünyasını ele geçirdi ve bir süredir ona hükmediyor. İster eğlence ister çevrimiçi akış için olsun, Minecraft bugünlerde oyuncular için en popüler oyundur.

Ancak bu, onun kadar iyi veya daha iyi başka oyunlar olmadığı anlamına gelmez. Tıpkı Minecraft’ta olduğu gibi, keşfetmeye başladığınızda daha iyi oluyor. Bununla birlikte, bunlar Minecraft hayranlarının gerçekten kontrol etmesi gereken 9 oyundu.

Leave a Comment