Best games to play with friends online 2021

Oyun Tarihi: Oyunlar Yıllar İçinde Nasıl Gelişti?

Başlangıç

Bilinen en eski oyunlar, 2.500 yıl kadar erken bir tarihte satranç ve dama olarak ortaya çıktı. Rusya’nın kuzeyindeki Chukchi halkının, oyunun kuralları bilinmemekle birlikte böyle bir oyun oynadığı bildirildi. Canasta oyunu da o sıralarda Küba’da ortaya çıktı. Tahta dört sıra ve sekiz sütundan oluşan kare şeklindeydi. Bu oyunlar son derece karmaşıktır ve büyük olasılıkla oyun için Satrançtan daha zorlayıcıdır. En karmaşık oyunlar arasında sayılan oyunlar 16. yüzyılın başlarında yayınlandı. Bu oyunlar arasında yüzlerce zar bulunan Senet ve Mahjong’a benzer bir İngiliz oyunu olan Teng savaşı yer alıyor. 17. yüzyılda Blue Shark ve Waterfall gibi ilk ilkel video oyunlarının gelişimi “masa oyunları” şeklinde geldi. Bunlar genellikle barlarda oynanırdı.

Dünya Savaşı II

20. yüzyılın başlarında, çoğu oyun eğlence amaçlıydı. Oyunların geliştirilmesinin temel nedeni, insanların eğitimsel ve fiziksel becerilerini geliştirmeye yardımcı olmalarıydı. Dora the Explorer “Dinozorlar neden insanlardan önce yaşadı?” çocuklara sordu. “Eh, büyük, büyük, büyük büyükannen öldüğünde, Dünya’da dolaşan dinozorlar vardı. Elektrikleri yoktu. Ama biliyor muydun, yine de istediğin kadar şeker yiyebilirsin? Hala bir dinozor!” Çocukların sorularının cevabı Kaşif Dora ve bir tahta parçasıydı. Kredi: Rastgele Ev Çocuk Kitapları Eğlence Endüstrisi 20. yüzyılda oyunlar geliştirildi ve insanlar onları oynamaya başladı. Peki geçmişin oyunları ile günümüz oyunları arasındaki fark neydi?

1950’ler

İlk elektronik bilgisayar oyunu 1951’de Polonya doğumlu MIT mezunu Donald Knuth tarafından yaratıldı. Yarattığı bir oyunda bir hatadan sonra makinesine “Arbor team” adını verdi. Bir labirentte tek tek uçan kürelerin varlığını tespit etmek ve bulmak için tasarlandı. Bir yıl sonra, IBM bilgisayarı The IBM 701 de bir labirent çözme oyunuyla programlandı. 1960’larda konsolların oyundaki ana rolü, 1976’da piyasaya sürülen Atari’nin piyasaya sürülmesidir. O kadar başarılıydı ki, tarihin en büyük video oyunu serisi haline geldi. Bilgisayar oyunlarının başlangıcı 1971’de Gary Numen’in Atari 2600’de “The Precipice”i çıkardığı zamandı. Oyunun amacı insanları, tekneleri, askerleri ve uçakları kurtarmaktı. Basit grafiklere, basit bir konsepte ve basit kontrollere sahip bir oyun olan “Engel kursu” geliştirdi.

1960’lar

1960’larda, bilgisayarlar gelmeden önce, okullarda bilgisayarlar ve programlama, öğrenirken farklı türde oyunlardı, ancak popülerdi. Oyunlar, uzay temalı oyunlar ve gizli nesne oyunları gibi küçük çocuklar için popüler ve değerliydi. 1960’larda daha büyük çocuklar için oyunlar bir tarafta Pong gibi yan kaydırma oyunları ve diğer tarafta 3D gibi uçan oyunlardı. 1970’lerde oyunlar o kadar büyük ve önemliydi ki Electronic Games ve Computer Games gibi oyunlara ayrılmış dergiler vardı. 1970’lerde video oyunları, yüksek çözünürlüklü TV ve bilgisayar ekranlarına girdi ve hala LCD ekranları vardı. 1970’lerde neredeyse internet yoktu, Google ve hatta Facebook bile yoktu. Ama sonra, 1980’lerde video oyunu gelişti.

1970’ler

1970’ler, oyunların ve bilgisayar grafiklerinin altın çağı olarak kabul edilir. Oyunlar başlangıçta ilkel bilgisayarlarda yaratıldı ve şimdi mobil cihazlar şeklinde mevcut. İşte 70’lerle ilgili ilginç gerçeklerin bir listesi: 1972’de piyasaya sürülen ilk video oyunu Spacewar’dı! The Atari VCS aracılığıyla dağıtılan ilk 1975 video oyunu Combat idi. 1980’lerde 1980’lerde video oyunlarının popülaritesi büyük ölçüde arttı. İnsanlar klavyede bulunan butonların sayısı kadar grafiklere de dikkat etmeye başladılar. 1980’lerle ilgili ilginç gerçeklerin bir listesi: 1982, Pacman oyununun icat edildiği yıldır. 1982 ilk Nintendo Eğlence Sistemi (NES) piyasaya sürüldü. 1983, Atari 2600’ün piyasaya sürüldüğü yıldır.

1980’ler

Bilgisayar oyunları, 1980’lerde ve 1990’ların başında çok büyük ve popüler hale geldi. Teknolojisi daha da ilerledi. 1980’lerde, Super Mario Bros, Pinball, The Oregon Trail, Star Wars, SimCity, Donkey Kong, The Simpsons, Sonic The Hedgehog ve çok daha fazlası olan bilgisayar oyunları veya 3D oyunlar vardı. Ardından, 1990’larda geliştiriciler Doom, The Sims, Grand Theft Auto, Half-Life, Medal of Honor, The Elder Scrolls: Oblivion ve Fallout 3 gibi oyunları tanıttı. video oyunları. 2000 yılında, Sony ve Microsoft tarafından PlayStation 2 ve Xbox’ın piyasaya sürülmesi, konsolları oyun için çok popüler ve modaya uygun bir seçenek haline getirdi.

1990’lar

1990’ların sonu, video oyunlarının altın çağıydı. Sony, Nintendo, Sega, Microsoft ve diğerleri oyun sayesinde zengin ve ünlü oldular. Ancak PlayStation 2 için “Grand Theft Auto”nun piyasaya sürülmesiyle işler değişmeye başladı.

1997’de ilk sürüm çıktığında GTA’nın tekrarıydı, ama şimdi GTA dünya çapında bir fenomen. Bu süre içinde birçok oyun çıktı ve yarışmalar daha hareketliydi. Birçok kişi çevrimiçi oyunlar oynamaya başladı ve bu, /r/games’in oyun-sohbet odasını yarattı. Ancak sorun olmaya başlayan bir şey vardı: şiddet. GTA, çok sayıda oyun ölümüne yol açtı. 2005’ten 2006’ya kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde şiddet içeren oyunlarla ilgili yılda sekiz ölüm meydana geldi.

2000’ler

1960 yılında Japonya’dan çıkan ilk atari oyununu görebilirsiniz. Oynayabileceğiniz ilk elektronik oyun oyunudur. Atari oyunları Japonya’da gerçekten popülerdi. İlk programlanabilir bilgisayar oyunu 1969’da ortaya çıktı. Dünyadaki ilk programlanabilir bilgisayar oyunu Defender olarak adlandırıldı. AT&T Bell Laboratuarlarında çalışan Steve Russell tarafından yaratıldı. 1970’lerde ilk video oyunu 1977’de ortaya çıktı. Atari şirketi, ilk oyun konsolu olan Atari 2600’ü piyasaya sürdü. Bir hit oldu ve kısa sürede tüm zamanların en çok satan oyun konsolu oldu. En çok satan oyun konsolu olarak bahseden başka kaynaklar da var. 1983 yılında Atari, Atari 400 ve 600 adlı ilk ev bilgisayarını piyasaya sürdü.

2010’lar

Dünya savaşından sonra 1969’da büyük bir icat oldu. Pong fikrini ilk ortaya atan oyun olan Space Invaders adlı oyun. Ondan önce sadece kalem-kağıt oyunu vardı. Bundan sonra, nitelikleri ve işlevleri bakımından farklılık gösteren birçok farklı oyun türü gördük. Günümüzde daha popüler oyunlar var. Dünya Wii, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo 3DS gibi oyun platformlarıyla dolu. Oyun, sekiz yaşındaki bir çocuk tarafından oynanabilir. Bu teknoloji ile oyuncu farklı türde oyunlar oynayabilir ve birçok kişi çok oyunculu oyun oynamayı tercih eder. Bu benim için ilginç ve şaşırtıcı bir şey. Böylece, onlarca yıl sonra insanlar oyunla ilgili bazı ilginç gerçekleri öğrendiler.

Çözüm

Her gün kaç kişinin oyun oynadığını veya ne tür bir oyun oynadığınızı öğrenmek istiyorsanız bu makaleye göz atabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *