Stardew Valley Gibi Oyunlar: Stardew Valley ile Benzer En İyi 10 Oyun

Simülasyon oyunları, oyuncular arasında her zaman bir hit olmuştur. Oynanan role bağlı olarak, ortamdaki durumlar ilerledikçe oyuncuların farklı roller üstlenmesine izin verirler.
Simülasyon rol yapma oyununa harika bir örnek Stardew Valley’dir.

Stardew Valley, ilk olarak 2016 yılında Microsoft Windows, macOS, Linux, PS4 ve XBOX One gibi farklı platformlarda piyasaya sürülen bir çiftçilik simülasyon oyunudur. Daha sonra 2017’de Nintendo Switch’te ve 2018’de Playstation Vita & iOs’ta piyasaya sürüldü. 2019’da nihayet Android’de de çıkış yaptı.

Oyunun hikayesi, şehirden büyükbabasının harap olmuş çiftliğine taşınan ve onu diriltmeye çalışan bir kişinin etrafında dönüyor. Yarasadan hemen üstlenmeniz için hazır çeşitli görevler var. Oyuncular kendi özel karakterlerini oluşturabilir ve çiftlikleri için özel harita seçebilirler. Yapmanız gereken görevler temizlik, kürek çekme, ekim ve temel olarak çiftçiliğin ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir. Sığırları besleyebilir ve komşu Oynanamayan Karakterlerle de arkadaş olabilirsiniz. Sonuç olarak, bu oyun saatlerce sıkılmadan oynayabileceğiniz sınırsız bir eğlence kaynağıdır.
Ama sonunda bıktığınızda, sizin için sabırsızlıkla bekleyebileceğiniz Stardew Valley benzeri oyunların bir listesini hazırladık.

Harvest Moon

hasat ayı

Çiftçilik simülasyonu söz konusu olduğunda Harvest Moon genellikle en iyi ve çığır açan bir video oyunu serisi olarak kabul edilir. İlk Harvest Moon oyunu, 1996’da piyasaya sürülen bilinen en eski çiftçilik simülasyonu video oyunu olduğu için bu doğrudur.

İlk Harvest Moon, yalnızca Super Nintendo Entertainment System için sınırlı bir sürüme sahipti. Oyunun oynanışı, Stardew Valley’dekine oldukça benzer. Aslında, Stardew Valley bu video oyunundan çok ilham alıyor. Arazi temizleme, ekin ekme, hasat satma, hayvan yetiştirme gibi bazı günlük görevleri yerine getirmeniz gereken bir çiftliğin mülkiyeti size verilir. Köyde sizinle birlikte bulunan Oynanamayan Karakterlerle ilişkiler kurabilirsiniz.

Harvest Moon serisi, 2015 yılında Story Of Seasons olarak yeniden adlandırıldı. Şu an itibariyle, Nintendo DS, Wii, PSP, PS Vita, PS2, Gamecube vb. oyun platformlarında bu seri altında toplam 30’dan fazla video oyunu yayınlandı.

Oyun söz konusu olduğunda tüm oyunların birçok ortak unsuru vardır. Oyunların çoğunda çiftçilik, hayvancılık ve ilişki kurma ile ilgili benzer görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Farklı oyunlar, farklı hikayelerin yanı sıra alışveriş, ticaret, yönetim vb.

Bu seride oynayabileceğiniz oyunlardan bazıları Kasaba Üçlüsü, İki Kasabanın Hikayesi, Yaprak Vadisi Kahramanı, Mutluluk Adası, Büyülü Melodi vb.


My Time At Portia

Portia'daki Zamanım 

My Time At Portia, Çinli stüdyo Pathea Games tarafından yaratılan, rol yapma ve simülasyon tabanlı bir video oyunudur. Oyun 2019’da Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One ve Nintendo Switch gibi tüm büyük oyun platformlarında piyasaya sürüldü. My Time At Portia, tipik çiftçilik simülasyonu video oyunlarına benzer bir oyun ve ortamı takip ederken, bazı farklı yeni unsurlar ve daha iyi görseller getiriyor.

My Time At Portia sizi, oyuncunun daha önce babasının sahip olduğu bir çiftliği eski ihtişamına kavuşturmaya çalışan bir genç rolünü oynadığı Portia adında gelişen bir kasabaya götürüyor. Bu mutlu kasabada sadece mahsul yetiştirmek yerine yapabileceğiniz çok şey var. Oyunun kilit noktalarından biri, karakterin babasının atölyesidir.

Farklı amaçlar ve köylüler tarafından yapılan işçilik taleplerini yerine getiren malzeme toplayabilir ve yeni makineler üretebilirsiniz. Karşılığında, festivallere katılmak, hediyeler almak, ticaret yapmak veya daha fazla malzeme satın almak için kullanılabilecek para kazanırsınız. Zamanla, aynı zamanda romantik ilişkileri de içeren diğer sakinlerle ilişkiler kurarsınız.

Kalabalık binme, lama binme, balık tutma gibi katılabileceğiniz çeşitli aktiviteler ve mini oyunlar var
. Oyun çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı ve simülasyon oyunları söz konusu olduğunda hayranların favorisi oldu.


Doraemon : Story Of Seasons

Doraemon: Mevsimlerin Hikayesi 

Bu oyun, daha önce Harvest Moon olarak bilinen Story Of Seasons oyun serisinin bir parçasıdır. Ancak diğer oyunlar arasında öne çıkan oyunlardan biri olduğu için yine de kendisinden ayrı bir şekilde bahsetmeye ihtiyacı var.

Doraemon : Story Of Seasons, adından da anlaşılacağı gibi, popüler çocukların Doraemon’unun çiftçilik simülasyonu ile kesişmesine dayanıyor. Oyun Bandai Namco tarafından yayınlandı ve 2019’da Microsoft Windows ve Nintendo Switch için piyasaya sürüldü. Bu aynı zamanda batı oyun pazarında resmi bir Doraemon oyununun piyasaya sürülmesine de işaret etti.
Bu oyunun hikayesi, animenin baş kahramanı Noby’nin bulduğu gizemli bir tohumu ekmesi ve Doraemon ve arkadaşlarıyla birlikte Shizen Kasabası adlı başka bir dünyaya taşınmasıyla başlar.

Oyuncuya, geri dönüş yolunu bulana kadar hayatta kalmak için ilgilenmesi gereken bir kasaba sakini tarafından bir toprak parçasının mülkiyeti verilir. Kürek çekme, ekim, sulama, bahçıvanlık, sığır besleme, balık tutma gibi çeşitli görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gian, Shizukaz Suneo ve Doraemon gibi diğer Doraemon karakterleri, oyuncuya çeşitli görevlerde yardım eder. Zaman ilerledikçe, oyuncu farklı görevler için animede gösterildiği gibi çeşitli orijinal Doraemon gadget’larının kilidini açabilir.

Hepsi bir araya geldiğinde, uzun ve eğlenceli bir oyun oynanıyor.


Graveyard Keeper

mezarlık bekçisi 

Graveyard Keeper, Lazy Bear games tarafından geliştirilen ve tinyBuild tarafından yayınlanan simülasyon tabanlı bir rol yapma oyunudur. Graveyard Keeper, başka bir simülasyon oyunu olmakla birlikte, bu listede adı geçen diğer oyunlardan tamamen farklı duruyor.

Oyun açık bir dünyada geçiyor ve bir çiftlik veya şehir yerine oyuncuya bir mezarlığı koruma görevi veriliyor. Oyunun hikayesi, ana karakterin bir kaza sonrası mezarlıkta uyanmasıyla başlıyor. Oyunun evreni, o harap ortaçağ mezarının kendisi etrafında kuruludur.

Mezarlığın bekçisi olarak size verilen çeşitli görevler var. Bu görevler arasında temizlik, mezar kazma, mezar taşı yerleştirme, arı tutma, eşya yapma, taş ve metal madenciliği vb. sayılabilir. Ana görevin yanı sıra katılabileceğiniz çeşitli etkinlikler de vardır. Bu aktivitelerin tamamı oyunun orta çağ ve karanlık temasına dayanmaktadır; örneğin cadı avı.

Bu dünyada size zaman zaman farklı görevler verebilecek çeşitli NPC’ler de var.
2018’de, cesetleri yönetebileceğiniz ve hatta onları zombilere dönüştürerek yeniden canlandırabileceğiniz bir morg ekleyen bir DLC yayınlandı.
Oyun Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 4, iOS ve Android’de mevcuttur.


Yonder: The Cloudcatcher Chronicles

Yonder: Cloudcatcher Chronicles

Yonder: The Cloudcatcher Chronicles, simülasyon ve rol oynamayı fantezi ile birleştiren bir video oyunudur. Yonder, 2017 yılında Playstation 4 ve Microsoft Windows platformlarında piyasaya sürüldü. Daha sonra bir yıl sonra 2018’de Nintendo Switch’te piyasaya sürüldü. Bir yıl sonra, 2019’da Yonder, Xbox One’da piyasaya sürüldüğünü gördü.
Yonder: The Cloudcatcher Chronicles, mistik yaratıkların yaşadığı bir açık dünya adasında geçiyor. Ada, Murk adlı kötücül bir sisin yarattığı bir tehdit altındadır. Murk’un adaya zarar vermesini engellemek için oyuncunun Sprite adlı büyülü varlıkları toplaması gerekir. Onları toplamanın yanı sıra, oyuncu Stardew Valley’de çiftçilik yapmak gibi görevleri yerine getirmelidir. Ayrıca yemek pişirebilir, balık tutabilir, içecek hazırlayabilir ve mal ticareti yapabilirsiniz.
Asıl amaç, Murk’u ve bunun yol açtığı depresyonu ortadan kaldırmak ve adanın mutluluğunu geri getirmektir.


Garden Paws

Bahçe Pençeleri 

Garden Paws, diğer benzer video oyunları arasında farklı bir kimlik yaratan başka bir rol yapma ve simülasyon kombinasyonudur.
Garden Paws, Bitten Toast Games tarafından oluşturulmuş bir bağımsız simülasyon video oyunudur. Oyun ilk olarak Kickstarter’da 2018’de demo versiyonuyla bir kampanya olarak piyasaya sürüldü. Tam sürüm oyun bir yıl sonra 2019’da Microsoft Windows, Mac OS X ve Nintendo Switch’te piyasaya sürüldü.
Diğer çiftçilik simülatörlerine oldukça benzer olmakla birlikte, Garden Paws’taki temel fark, oyuncunun bir insan karakteri oynamak yerine bir hayvan rolünü üstlenmesidir.
Ayı, tilki, kedi, köpek vb. karakterin için farklı hayvan türleri arasından seçim yapabilirsin. Aralarından seçim yapabileceğin 10 hayvan var. Bu estetik dünyaya yolculuğunuz için üç evcil hayvan da seçebilirsiniz.
Mahsul yetiştirme, sığır bakımı, ticaret, balık tutmaya gitme vb. gibi standart çiftçilik simülasyonu görevlerini yerine getirirsiniz. Diğer birçok çiftçilik simülasyonunun aksine, Garden Paws’ta çok çeşitli hayvanları evcilleştirebilirsiniz. Ayrıca su aygırı ve tilki gibi vahşi hayvanları da içerir.
Sizi bu oyuna bağlı tutan çok sayıda zanaat, toplama ve seviye atlama var.


Slime Rancher

balçık çiftçisi 

Slime rancher, bir Amerikan bağımsız oyun stüdyosu Monomi Park tarafından geliştirilen bir yaşam simülasyonu video oyunudur. 2016’da Erken Erişim oyunu olarak piyasaya sürüldü ve 2017’de Microsoft Windows, Linux, macOS ve Xbox One’da piyasaya sürüldüğünde tam teşekküllü bir sürüm aldı.
Oyun, tüm oyunun birinci şahıs bakış açısıyla olduğu bir açık dünya ortamında geçmektedir. Sizi Far Far Range adlı Dünya’dan farklı bir gezegene götürür ve sizi Beatrix LeBeau’nun yerine koyar. Beatrix LeBeau bir çiftlik sahibi ya da bu dünyada bilinen adıyla Slime Rancher.
Oyun, sığır yetiştirdiğiniz Stardew Valley gibi çiftçilik simülatörlerinin geleneksel oyun özelliklerini takip ediyor. Slime Rancher ile burada farklı olan şey, inek veya keçi gibi sığırlar yerine, Slime adlı Far Far Range yaratıklarıyla ilgilenmenizdir. Oyunun ana fikri bu yaratıkların etrafında dönüyor. Onları beslediğinizde büyürler ve karşılığında oyun içi para karşılığında alınıp satılabilen “Plots” üretirler. Bu para, ekipman satın almak ve çiftliği yükseltmek için kullanılabilir.
Hibrit bir slime oluşturmak için iki büyük slime’ı karıştırmak gibi yapabileceğiniz çok eğlenceli şeyler var. Kısacası saatlerce sıkılmadan oynayabileceğiniz bir oyundur.


 Moonlighter

 ay ışığı 

Moonlighter, 2018’de piyasaya sürülen İspanyol oyun stüdyosu Digital Games tarafından geliştirilen bağımsız bir video oyunudur. Moonlighter, aksiyon ve simülasyon tabanlı rol yapma oyunlarının heyecan verici bir kombinasyonudur.
Oyunun ana hikayesi, bir kasabadaki bir dükkanın sahipliğini ele geçirmeniz üzerine kuruludur. Görevlerin çoğu, mağazanızı yönetmek ve yükseltmekle ilgilidir. Temiz tutmanız, mal stoğunu kontrol altında tutmanız, kırık parçaları onarmanız, mal satmanız ve müşterileri yönetmeniz gerekir. Mal satmanın karşılığında, dükkanda ve kasabada yükseltmeler için kullanılabilecek oyun içi para alırsınız. Ama gündüz olan bu.
Geceleri her şey çılgına döner. Geceleri, dükkânınıza yardımcı olabilecek hazineleri aramak için zindanları keşfederek maceralara atılan savaşçı benzeri bir kaşife dönüşürsünüz. Yolunuza çıkan şey, sizi alt etmeye çalışan birçok düşmandır. Gün içinde mutlu bir dükkâncı olmak için geri dönebilmek için orduların arasında savaşıyorsunuz.
Moonlighter, fantezi ve RPG simülasyonunun mükemmel bir birleşimidir. macOS, Microsoft Windows, Linux, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch gibi tüm büyük oyun platformlarında oynanabilir.


Animal Crossing

Hayvan yolu 

Animal Crossing serisi 2001’de başladı ancak 19 yıl sonra günümüzde hiç olmadığı kadar popüler. Animal Crossing, oluşturduğunuz oyun içi hayvan arkadaşlarla sosyal aktivitelere katıldığınız beş sosyal simülasyon video oyunu serisidir. Bu oyunlar, gerçek hayat zaman çizelgesine göre zamanın geçişini simüle ederken sınırsızca keşfedebileceğiniz açık bir dünyada kuruludur.
Oyunlar, dizi boyunca bazı ortak karakterleri korumanın yanı sıra bazı kronolojik hikayeleri takip ediyor. Oyun, son derece özelleştirilebilir bir ana karakter, 9 ila 13 yaşındaki bir çocuk yaratmanızla başlar. Oyunların herhangi bir ana amacı yoktur ve oyuncuların balık tutma, el işi yapma, inşaat yapma, meyve toplama, böcek yakalama, fosil arama, diğer köylülerle etkileşime girme gibi görevleri yerine getirirken istedikleri her şeyi keşfetmelerine izin verir. Oyunlar bu anlamda gerçekten sınırsızdır.
Henüz piyasaya sürülen 5 ana Animal Crossing oyunu var: Animal Crossing, Wild World, City Folk, New Leaf ve New Horizons.
Bu seri altında 3 yan oyun da yayınlandı: Nintendo 3DS için Happy Home Designer, Wii U için Amiibo Festivali ve Android ve iO’lar için Pocket Camp.


Bunlar, Stardew Valley’i sevdiyseniz kesinlikle bağlı kalmayı seveceğiniz 9 oyundu. Bu oyunların her biri, sizi saatlerce oynamaya devam ettirebilecek kendilerine özgü bazı öğelere sahiptir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *