Terraria Gibi Oyun: “Terraria” Gibi En İyi 10 Muhteşem Oyun

Sandbox oyunları, oyun dünyasında yeni bir şey değil. Sınırsız açık dünya oyunları yıllardır hayranların favorisi ve daha da iyi olmaya devam ediyor. Bu oyunlar, bir oyuncunun eylemlerine sınır koymaz ve bu oyunların dünya keşif faktörleri kapsamı ile birleştiğinde, onları heyecanlı kılan şeydir.

Böyle bir sandbox oyunu Terraria’dır. Terraria, 2011 yılında Microsoft Windows için piyasaya sürülen Re-Logic tarafından geliştirilen aksiyon-macera tabanlı bir sandbox oyunudur. Oyunun hiçbir amacı yoktur, ancak sınırsız keşif, zanaat, inşa ve savaş fırsatları vardır. Oyuncuya, bunu yaparken onlara yardımcı olan çeşitli araçlar verilir.

Oyuncular daha sonra daha iyi madencilik, çiftçilik, savaş ve diğer amaçlar için kendi silahlarını ve araçlarını yapabilirler. Oyun ayrıca çeşitli NPC’ler ve düşmanlarla doludur. Zombi, iblis, iskelet vb. düşmanlar için özel silahlara ihtiyacınız varken, NPC’lerle etkileşim kurmanın çeşitli yolları vardır.

Başlangıçta yalnızca Microsoft Windows için tasarlanan Terraria, PlayStation 3, PlayStation Vita, Linux, macOS, Android, iOS, Xbox 360, Nintendo 3DS, Wii U ve Nintendo Switch’i içeren neredeyse tüm büyük oyun platformlarında yayınladı. 2020 itibariyle, Terraria büyük bir başarı olan 30 milyonun üzerinde kopya sattı.

Terraria’ya benzer ve eşit derecede iyi veya hatta daha iyi olan birkaç sandbox oyunu daha var.

İşte Terraria Gibi En İyi 10 Oyun:

Don’t Starve

Terraria Gibi En İyi Oyuna Aç Kalmayın

Don’t Starve, bilim ve sihirle dolu, ödün vermeyen bir vahşi doğada hayatta kalma oyunudur. Oyunun türü Survival’dır ve Minecraft’tan etkilenmiştir.

Kanadalı bağımsız oyun geliştiricisi Klei Entertainment bunu geliştirdi. spor ilk olarak 23 Nisan 2013’te Microsoft Windows, OS X ve Linux için piyasaya sürüldü. iPhone ve Android gibi mobil işletim sistemleri için de kullanılabilir.

Oyun, bir iblis tarafından tuzağa düşürülen ve gizemli bir zimmete para geçirme dünyasına taşınan bir Bilim Adamı olan ana kahraman Wilson’un ayak izlerini takip ediyor. Oyuncu ve Wilson için asıl amaç vahşi doğadan kaçmaktır.

Gizemli yaratıklar ve tehlikeli şeylerle dolu gezegen, oyuncuların yüzleşmesi gereken asıl görevdir. Oyuncuların eşyaları toplaması, yapılar inşa etmesi ve bu garip diyarın gizemlerini çözmesi bekleniyor.

Oyunculara talimat verilmez ve kılavuz yoktur, sadece sınırsız bir dünya vardır. Amaç hayatta kalmak ve oyuncunun zanaat, av, araştırma, çiftlik ve en önemlisi savaşması gereken hedefe ulaşmaktır.

Oyun, eleştirmen puanı toplayıcı Metacritic’te olumlu bir puan almayı başardı. 2013 yılının sonuna kadar, oyun bir milyonun üzerinde kopya sattı ve bu da onu ticari bir başarı haline getirdi.

Don’t Starve, 2014 Bağımsız Oyunlar Festivali ödül töreninde “Tasarımda Mükemmellik” alt kategorisi yarışında finalist oldu. “Görsel Sanatta Mükemmellik” ve “Seste Mükemmellik” gibi alt kategoriler de adaylardan biri olarak Don’t Starve’ı seçti.


Starbound

Terraria Gibi Starbound En İyi Oyun

Gezegeninizden uçup gittiğinizi ve kendinizi hasarlı gemiyle açık alanda kaybolmuş bulduğunuzu hayal edin. Tek amacınız hayatta kalmak. Kulağa ilginç geliyor. Starbound, bu arsaya dayanan bir aksiyon-macera video oyunudur. Chucklefish, 22 Temmuz 2016’da Microsoft Windows, Linux, OS X, PlayStation Vita, Xbox One ve PlayStation 4 gibi farklı platformlar için geliştirdi ve piyasaya sürdü.

Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz hem tekli hem de çok oyunculu modda mevcuttur.Oyun, kahramanın kıyametten sonra dünyadan kaçmasıyla başlar. Kahraman, galaksiler arası barışı koruma örgütü Terrene Protectorate’den yeni mezun oldu. Elinde hiçbir deneyim olmadan, mekiği uzaya yönlendirecek hiçbir şey yok.

Büyük evrende, geminin içine serbestçe yerleştirilebilen özelleştirilebilir iç ve bloklara sahip bir uzay mekiği sağlanır.
Bu mekik evreni keşfetmek için kullanılabilir.

Oyuncunun gezegenlere ışınlanmak için kullanabileceği bir ışınlanma pedi ile sağlanır. Bir dolap, bir yakıt paneli ve gemiyi kullanmak için bir kokpit de sağlanmıştır.

Oyun hem görevlere hem de hikaye odaklı görevlere dayanmaktadır. Yaratıcı becerilerinizle kendi hikayenizi yaratacaksınız, oynamanın yanlış bir yolu yok, ancak geniş olasılıklar var.

Evinizi yok eden kötü güçlerden evreni kurtarmak ya da evrendeki daha büyük galaktik gizemleri keşfetmek gibi oynarken çok fazla seçeneğe sahip oluyorsunuz ya da sadece keşfedilmemiş gezegenleri kolonileştirmenin tadını çıkarıyorsunuz.


Minecraft

Terraria Gibi Minecraft En İyi Oyun

Hepimiz çocukluğumuzdan beri bu dünyayı Tanrı’nın yarattığını duyduk. Ya sana da bir Tanrı olabileceğini söylersem. En azından bir oyun dünyasında. Temelde Minecraft’ın öncülü budur.

Markus “Notch” Persson, Minecraft’ı 2009’da Java’da yarattı ve geliştirme departmanı 2011’de Jens Bergensten’e verildi. Yaygın olarak tüm zamanların en büyük video oyunu olarak kabul edilen Minecraft, oyuncuların her şeyi yapabilecekleri bilgisayar tarafından oluşturulan bir 3D dünyasını keşfetmelerine izin veriyor. belirli bir amaç olmadığı için istiyorlar.

Köyler, ovalar, su kütleleri, kaleler inşa edebilirsiniz ve eğer bağımlılık sizi ele geçirirse, bir krallık inşa etmek de çok önemli olmaz. Öncelikle avatarınızı seçmelisiniz.

Avatar, ‘blokları’ kazmalı, onu almalı ve kendi dünyanızı oluşturmak için 3 boyutlu bir şekilde düzenlemelidir. Hayatta kalma modu, yaratıcı mod, seyirci modu, hardcore modu vb. gibi farklı modlarla.

oyunun çeşitli yönlerini keşfedebilirsiniz. Çok oyunculu modu oynamak için oyuncular LAN, sunucular veya bölünmüş ekran aracılığıyla bağlanabilirler. Microsoft, 2014 yılında Minecraft fikri mülkiyetini 2,5 milyar ABD doları karşılığında satın aldı. Windows, OS X, Linux, oyunun oynanabileceği farklı platformlardır.


Growstopia

Growstopia Terraria Gibi En İyi Oyun

Growstopia, temel olarak 2012 yılında Android yazılım sistemi için tasarlanmış 2D bir oyundur. Ancak o zamandan beri iOS, Android, Microsoft Windows, macOS, Nintendo Switch, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürülmüştür.

Growstopia, oyuncuya sınırsız bir dünyada eylemleri üzerinde tam kontrol verilen bir simülasyon açık dünya oyunudur. Hiçbir görev yok ve oyuncular dünyayı keşfedebilir, çiftlik yapabilir, ticaret yapabilir, dünyalar inşa edebilir ve hepsi yanınızda arkadaşlarınızla sohbet edebilir.

Growstopia, sanal alana dayalı 2D çok oyunculu bir çevrimiçi oyun olabilir. Growstopia’da oyundaki hemen hemen her şey ağaç tohumlarından yetiştirilecek. Hedef yok ama bir başarı sistemi, destansı görevler ve diğer bazı görevler var.

Hepsi birbirine bağlı, sınırsız dünyalardan oluşan bir evrendir. Oyunun çok oyunculu yönünün bir sonucu olarak, birden fazla oyuncu arkadaşlarıyla birlikte oynayarak güzel dünyalar yaratabilir. Sınırsız dünyalar yaratma yeteneğine sahip olduğu için, dünya yaratmayı içerdiğinde sporun sınırı yoktur.

Oluşturulan oyunlar diğer oyuncuların oynaması için hazır hale getirilecektir. Oyuncular tarafından oyun içinde yaratılan dünyalar kalıcı olarak orada kalır ve orada herkesin oynamasına açıktır.

Oyun ayrıca, oynarken arkadaşlarınızı daha bağlı tutmak için oyun içi sohbet ve mesajlaşma özelliğine sahiptir.


RimWorld

Terraria Gibi RimWorld En İyi Oyun

RimWorld, karşılaştığınız ve ona takıntılı olduğunuz bağımsız oyunlardan biridir. Montreal merkezli bir bağımsız oyun stüdyosu Ludeon Studio tarafından geliştirilen simülasyon video oyununun yapımı ve yönetimidir.

Oyun ilk olarak 2013 yılında popüler kitle fonlaması platformu Kickstarter’da bir kitle fonlaması projesi olarak ortaya çıktı. Oyunun tam sürümü yaklaşık 5 yıl sonra 2018’de piyasaya çıktı. Şu anda oyun yalnızca Microsoft Windows’ta oynanabilir, macOS ve Linux.

RimWorld, tamamen fütüristik bir dünyada inşaat üzerine kurulu tek oyunculu bir oyundur. Oyun, Rim World adlı yeni bir dış uzayın parçası olan bir gezegene dayanıyor. Uzay gemileri trajik bir kaza geçirdikten sonra bu gezegende mahsur kalan üç kahramanı konu alıyor.

Oyunun amacı, herkesin hayatta kalmasını sağlamak için gezegeni kolonize etmektir. Bu, inşa ve işçilik yoluyla elde edilebilir. Oyunu oynamayı zor ve eğlenceli kılan şey, hayatta kalmanızı kolaylaştırmak veya zorlaştırmak için meydana gelebilecek öngörülemeyen olaylardır.

Yeni arkadaşlar gelebilir veya bir güneş patlaması tüm gezegeni tehlikeye atabilir. Oyun üç boyutlu grafikler, hikaye ve karakterler açısından. Hatta zaman zaman savaşa girmek zorunda kalabilirsiniz.

Karakterlerin zihinsel özellikleri vardır ve mutlulukları ve hüzünleri oynanışta fark yaratır. Oyunda karakterinizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlıklı tutmak esastır.

Oyun, 2016 yılında Indie DB tarafından Yılın Bağımsız Oyunu ilan edildi ve genellikle en iyi inşaat ve yönetim tabanlı oyunlardan biri olarak kabul ediliyor.


Hollow Knight

Hollow Knight Terraria Gibi En İyi Oyun

Hollow Knight, Metroidvania alt türüne ait bir oyundur. Metroidvania, bu iki oyunun tasarımından ve mekaniğinden ilham alan video oyunlarına verilen bir isim olan Castlevania ve Metroid’in birleşimidir.

Alt tür, devasa, keşfedilebilir dünya haritalarının varlığını, yan görevlerin mevcudiyetini, güçlerin açılabilirliğini, silahları ve seviyeleri vb. Paylaşan video oyunlarından oluşur. Bu türdeki oyunların çoğu, Terraria ve Hollow Knight gibi 2D’dir.

Hollow Knight, Metroidvania oyunlarının temel dayanağı olan güzel ve zıt koyu grafiklere sahiptir. Oyunun hikayesi, bir zamanlar vatandaşlar tarafından tapılan tanrısal bir güve olan Radiance’ın laneti tarafından yutulmak üzere olan bir böcekler krallığı olan Hallownest’te geçiyor.

Radiance’ın yerini, kendisini Soluk Kral olarak adlandıran başka bir efsanevi yaratık aldı. Radiance direndi ve Hallownest vatandaşlarının zihinlerine pandemonium gönderdi.

Enfeksiyon nüfusun çoğunu yutar, ancak hayatta kalanlar da güvende değildir, çünkü enfeksiyonun tüm gücünü ortaya çıkarması ve Hallownest’tan geriye kalan her şeyi yok etmesi gerekir.

Kahramanın adı, Soluk Kral tarafından Enfeksiyonla savaşmak için kullanılan bir ölçü olan Hollow Knight’ın adını almıştır. Oyunun amacı, başkalarının da bunu yapmasını sağlamak için kendinizi canlı tutmak ve Radiance’ın yarattığı teröre son vermektir.

Yolunuzda efsanevi silahlar elde ediyor, güçlü saldırılar öğreniyor, hazineler buluyor, oyun içi para kazanıyorsunuz ve daha pek çok şey.


Craft The World

Terraria Gibi Dünyanın En İyi Oyununu Yapın

Craft The World, birçok yönden Terraria’ya oldukça benzer. Her şeyden önce, oyunun tüm dayanağı yaratma üzerine kurulu. İnşaat, işçilik ve madencilik bu oyunun temel direkleridir. İkincisi, tıpkı Terraria gibi 2D yandan kaydırma oyunudur. Bununla birlikte, CTG farklı ve grafik açısından biraz daha iyi çünkü Oyun sizi tamamen sevimli cücelerin yaşadığı geniş bir dünyaya sokuyor ve sizi de onlardan biri yapıyor.

Karakterler görünüm, kıyafet ve açıkçası isimler açısından özelleştirilebilir. Bu oyunda herhangi bir amaç veya görev yoktur, ancak silah yapmak, dekoratif yapı taşları yapmak, yemek pişirmek, iksir yapmak, goblinlerle ve mumyalarla savaşmak gibi kendinizi şımartmak için birçok görev vardır.


Steamworld Dig 1 & 2

Steamworld Dig 1 & 2 Terraria Gibi En İyi Oyun

Steamworld Dig 1 ve Steamworld Dig 2, İsveçli geliştirici stüdyosu Image & Form tarafından geliştirilen Steamworld video oyunu serisinin bir parçasıdır.
Seri, çoğunlukla Aksiyon-macera, simülasyon ve Dig 1 ve 2’nin en çok öne çıktığı, Terraria’ya oldukça benzeyen Metroidvania video oyunlarından oluşuyor.

İlk oyun Steamworld serisinin ikinci oyunuydu ve başlangıçta 2013’te piyasaya sürüldü ve daha sonra yıllar boyunca farklı platformlar için piyasaya sürüldü.

Oyun, Tumbletown adlı bir kasabada geçiyor ve cevher ve kaynak madenciliği etrafında dönüyor. Amaç, bulmacaları çözerken bir madenden kazarak kaçmaktır.

İkinci oyun, birincisinin doğrudan devamı niteliğindedir ve ilk oyundan kaybolan kahramanı arayan bir robot olan Dorothy’nin hikayesini takip eder. Oyun, onu üstün bir devam oyunu yapan daha geniş bir oyun ile birlikte çeşitli yeni yetenekler ve silahlar içeriyor.


Kingdom: Classic

Kingdom Classic Terraria Gibi En İyi Oyun

Terraria ve bu listede yer alan diğer oyunlar gibi Kingdom: Classic de 2B yandan kaydırmalı bir oyundur. Oyuncu, inşa etme ve işleme yöntemleriyle bulmaya devam ettiği harabeleri diriltme hedefiyle bir hükümdar rolünü oynar.

Yakında sayısız harabenin varlığının ardındaki sebep ortaya çıkar ve oyuncuyu Greed adlı karanlık bir düşman gücüne karşı savaş alanına sokar. Bu düşmanlar portallar aracılığıyla ortaya çıkıyor ve geride yıkımdan başka bir şey bırakmıyor.

Oyunun temel amacı, düşmanları savuşturmak ve Greed tam formunu almadan önce portalları yok etmek için bir ordu oluşturmak ve yönetmektir.

Kingdom: Classic, Noio ve Licorice tarafından geliştirilen ve Raw Fury tarafından yayınlanan 2015 yılında piyasaya sürüldü. Ayrıca 2019’da piyasaya sürülen Kingdom: New Lands adlı bir devam filmi de var.


Sonuç

Terraria, güzel bir 2D dünyasını keşfederken size retro ve nostaljik hisler veren basit ve estetik bir oyundur. Yukarıda bahsedilen oyunlardan bazıları kriterlerine mükemmel uyum sağlarken bazıları farklı alanlarda daha da iyi performans gösteriyor.

Bir sonraki oyun tutkunuzu keşfetmeden önce, hangisini beğendiklerini denemek oyunculara kalmıştır.

Leave a Comment